• Version
  • Download 0
  • File Size 694.53 KB
  • File Count 1
  • Create Date November 26, 2021
  • Last Updated December 5, 2021

Як підтверджує дослідження «Профілювання ситуації ВПО в Луганській області», проведене NRC у 2019–2020 роках, доступ до житла та працевлаштування є ключовими факторами, що визначають намір ВПО залишитися в теперішньому місці переміщення або переселитися в будь-яке інше місце, включно з поверненням до попереднього місця проживання.

Дослідження також показує, що основна різниця між ВПО та не ВПО пов’язана з правом власності на житло та правовими гарантіями проживання. У той час як 92% домогосподарств, які не є ВПО, повідомили, що володіють на праві приватної власності житлом, аналогічний показник відповідей серед ВПО становив лише 11%. Більшість ВПО повідомляли про оренду житла (66%) або проживання у помешканні, наданому родичами або друзями (19%). Близько 3% ВПО повідомили, що проживають у житлі, наданому владою.1 Відповідно до останнього Звіту Національної системи моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами, підготовленого Міжнародною організацією з міграції (НСМ МОМ), «60% ВПО продовжували жити в орендованому житлі, і лише 10% ВПО мають власне житло. 86% осіб працездатного віку, та 94% осіб похилого віку, що повернулися у місце попереднього проживання, вказали наявність права власності як причину свого повернення».

Станом на 2021 рік в Україні існує декілька модальностей забезпечення житлом ВПО. Однак вони не обов’язково адаптовані до потреб ВПО, а недостатня кількість бюджетних асигнувань часто стає на заваді їх виконанню. Крім того, НСМ МОМ підтверджує недостатню обізнаність щодо житлових програм серед ВПО, оскільки менше половини опитаних мають інформацію щодо вигідних умов розв’язання житлових питань для ВПО. Більшість тих, хто має хоча б якусь інформацію щодо житлових рішень, — це ВПО працездатного віку. Майже всі ВПО, які знають про житлові програми, хотіли б взяти в них участь.

Окрім недостатньої обізнаності ВПО щодо житлових рішень, цей звіт демонструє відсутність системного та всебічного збору даних (зокрема щодо вільного житла та загальної кількості житлових приміщень, наявності житлових фондів тощо) та брак інформації про перешкоди, з якими стикаються ВПО, намагаючись скористатися наявними житловими рішеннями.

Цей звіт містить загальний огляд та рекомендації щодо житлових рішень, доступних для ВПО в Україні.


Download